á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
W książce warto skupić się na pojęciu wiedzy rozproszonej. Autor wyjaśnia, (...) że owy aspekt opiera się i tworzy na podstawie inteligencji i działaniach użytkowników, gdzie te działania często tworzą wartościowe zasoby informacyjne. Porusza również temat przewagi internetu jako medium pozwalającego na trwałe przechowywanie i niemal nieograniczony dostęp do danych w porównaniu z tradycyjnymi formami przechowywania wiedzy, jednocześnie zahaczając o problematykę własności intelektualnej w cyfrowej przestrzeni.
Kolejną ważną kwestią w książce jest cyfrowa tożsamość. Autor omawia jak się zmienia postrzeganie jednostki w sieci i jak oraz ukazuje schemat jak różne działania tworzą tożsamość cyfrową.
Uwagę należy również zwrócić na pojęcie folksonomii, jak sam tytuł książki na to wskazuje. Folksonomia jest to system kategoryzacji informacji w internecie. Autor opisuje proces tagowania treści przez użytkowników, co prowadzi do organizacji informacji w sposób elastyczny i intuicyjny, zestawia również folksonomię z tradycyjną hierarchiczną taksonomią. Dodatkowo w książce zostały przedstawione przykłady folksonomii w polskich serwisach, takich jak Wykop czy Fotka.pl.
Aspekt, który szczególnie przyciągnął moją uwagę to analiza kultury uczestnictwa, w której internet jest przestrzenią demokratycznego dostępu do wiedzy i wspólnego tworzenia treści. Wymienione zostały takie pojęcia jak „mądrości tłumu” oraz „głupoty tłumu”, szczególnie w kontekście dezinformacji oraz manipulacji. Autor omawia wyzwania związane z dynamicznym rozwojem środowiska informacyjnego w sieci oraz odbiorze treści przez grupy, które mają różny poziom wiedzy. Książka została napisana w 2010 roku, ale aspekt ,,głupoty tłumu” oraz wyzwań związanych z tym problem jest dalej na czasie, zwłaszcza teraz gdy do gry dołączyło AI.
Książka kończy się refleksjami nad rolą Web 2.0 oraz omówieniem inicjatyw otwartego dostępu oraz zmian w tradycyjnym publikowaniu naukowym.
Szybkie podsumowanie... książka Kamila Stępienia oferuje wszechstronne spojrzenie na Web 2.0 oraz wyzwania wynikającego z niego. Szczególnie polecam osobom z dziedzin informatologicznych, jak również wszystkim innym, którzy pragną lepiej zrozumieć społeczne i kulturowe przemiany zachodzące pod wpływem współczesnego internetu.
Bardzo polecam, ponieważ ta książka stanowi cenne źródło informacji i inspiracji :) Cyparski Piotr